Co je to vlastně konopí?

featured_46.jpg
Konopí je prastará kulturní rostlina! Její využití je známo již ze starověku a provází ho různé pověry a mýty.

Víme, jak správně skladovat semena konopí. Známe jeho bohaté možnosti k využití v lékařství. Víme, kdo ze známých světových celebrit pravidelně konopí užívá. Jsme informováni o zásazích policie vůči konopí. Zúčastnili jsme se některých evropských legalizací konopí ( a hodláme v tom pokračovat!) Víme, kde už je konopí legální, jaká politická strana konopí podporuje nebo jací prezidenti se ke konopí vyjadřují a co o něm tvrdí. Známe kvalitní seedbanky i jejich nejoblíbenější odrůdy. Vyjádřili jsme se  k jedlým semínkům. Informovali jsme vás i o konopné planetě:), o tom, že konopí vyléčilo psa!

Nikdy jsme se však nezaměřili na to, co to konopí vlastně je, na jeho historii a správné rozdělení!

Konopí je prastará kulturní rostlina! Její využití je známo již ze starověku a provází ho různé pověry a mýty.

Konopí je vnímáno jako droga hlavně kvůli látce známé pod názvem THC, tedy delta - 9-tetrahydrocannabinol. Konopí osahuje konnopnou pryskyřici, která se zejména díky této látce využívá k produkci drog (hašiš a marihuana). Konopí jedou z nejznámějších rostlinných drog vůbec. Vzhledem k míře rizikovosti je ale řazeno mezi tvz. měkké drogy.

Žlutavá pryskyřice je vytvářena žláznatými listeny a samičími květy. Mmožství účinných látek se mění v závislosti na růstu rostliny a jejím stáří.

Konopí jako droga ze rozděluje na dvě základní části:

Marihuana - je dále rozlišována na bhang a ganja. Marihuana jsou sušené listy a samičí květenství.

Hašiš - nazýváme tak vlastní pryskyřici.

Konopí má však daleko větší význam mimo drogovou oblast. Stále více se hovoří a píše o využití konopí v lékařství. Tento fakt je již mnohonásobně prokázán výzkumy vědců i lékařů.

Dříve se konopí využívalo například jako anestetikum, lék na utišení bolesti nebo na podporu trávení. Během 19. století se konopí využívalo v lékařství při svalových křečích a revmatismu. Informace, že britská královna Viktorie užívala konopí při menstruačních bolestech, je celosvětově známá. Legálně se konopí jako lék využívá již v USA, Německu a brzy i v Británii. Příkladem mohou být onkologická onemocnění, poruchy pohybového ústrojí nebo roztroušená skleróza.

Oficiálně je však hlavní funkcí konopí v dnešní době zpracování vlastní rostlinné masy. Ze stonku se berou pevná vlákna, která slouží k výrobě plachtoviny, koberců, pytloviny, sítí, tkaných řemenů a hlavně pevných a odolných lan. Tyto výrobky jsou odolné nejen proti mechanickému namáhání, ale i proti vlhkosti a hnilobě!

Z krátkých vláken – koudele – se vyrábějí provazy a izolační technický materiál (např. těsnění topení). Semena bohatá na bílkoviny a vitamin E obsahují velké množství oleje. Olej se využívá k technickým účelům – např. v mydlářství, dále také ve farmaceutickém, kosmetickém a potravinářském průmyslu. Semena mají výborné využití jako krmivo pro ptáky. Z konopí je možné vyrábět i papír a v neposlední řadě je konopí díky svému vzrůstu vhodnou plodinou k produkci biomasy.