Ideální období pro zasetí květáku

featured_5.jpg
SeedsGo Vám doporučuje: Pusťte se teď do zasetí květáku!

Jarní měsíce jsou optimálním obdobím na setí zeleniny!

SeedsGo Vám doporučuje se v těchto měsících pustit do setí květáku! Květák patří do čeledi brukvovitých. Byl vyšlechtěn Araby v šestnáctém století. Postupně se rozšířil do Evropy. Seznamte se s námi s pěstováním květáku

Důvodem, proč pěstovat květák, je především obsah vitaminů B, C a pro organismus důležitých prvků, jako jsou draslík, fosfor a vápník! Nejoblíbenější vlastností květáků je ale jeho velmi dobrá stravitelnost a nízký obsah tuků.

Do poloviny července máte příležitost si zasít květák pozdní, který naleznete na našem eshopu http://seedsgo.eu/cs/kostalova/866-kvetak-pozdni.html .

Polovina července je poslední čas, kdy můžete vysadit sazenice odrůd pozdního, takzvaného letního květáku tak, aby z nich stačily vyrůst velké bílé, žluté, zelené či fialové růžice!

Vegetační doba, tedy čas, za který květák naroste do požadované velikosti, se pohybuje mezi 70ti až 140ti dny. Průměrná doba vývinu růžice je 100 dní.

Prosperovat bude květák nejlépe ve výživné, hlinito-písečné a dobře propustné půdě s vyšším obsahem vápníku! Kvalita úrody je v přímé úměře s dostatečným přísunem vláhy a živin. Obojí hraje důležitou roli. Obzvláště pak od počátku tvorby růžice až do její sklizně.

Semena našeho květáku pozdního sázejte do řádku hlubokého 1 cm. Rozestupy mezi semeny by měly být cca 10 cm. Pro udržení živin a jiných vitamínů, doporučujeme po vyklíčení květáku přesadit na 60x50 cm. Ihned po výsadbě je nutné sazenice důkladně zalít! Květák je velmi náročný na vláhu. Zemina musí být stále vlhká. Pro zabránění tvorby nepropustné krusty na povrchu zeminy, ji vždy po částečném proschnutí nakypřete. Zajistíte tím kořenům rostlin optimální přísun vlhkosti a vzduchu.

Květák pozdní není příliš náchylný na teploty. Vydrží až -2 °C. Přílišné výkyvy počasí však květák nezvládá. Při mrazech pomůžete v jeho rozkvětu použitím biotextilie nebo jej opatrně přesaďte do skleníku, kde doroste do požadované velikosti.

Pravidlem je, že čím delší je vegetační doba květáku, tím více obsahují jeho růžice vitamín C. Květák se může sklízet až do příchodu prvních podzimních mrazíků.

Při dobrém skladování květák nejen dlouho vydrží, ale získá tím i na kvalitě.