Jak poznáte, kdy sklízet dýně?

featured_24.jpg
Vše o předpěstování, pěstování a sklízení!:) 

Dýně je známá hlavně jako ozdoba na Halloweenské oslavy. Tato rostlina je však velmi zdravá, léčivá až téměř nekalorická. Nalezneme ji v nejrůznějších podobách! U nás nejtypičtější je oranžová velká nebo malé okrasné dýně. Velmi chutná a zdravá rostlina se stala velmi populární po celém světě. Obsahuje velké množství vlákniny, snižuje krevní tlak, brání tvorbě krevních sraženin a smíchaná s mlékem je doporučována při poruchách trávení a žaludečních vředech.

Vlastnoručně vypěstovaná dýně je nejzdravější!

Nejčastěji pěstovaná je oranžová dýně. Často zmiňovaná dýně je Hokkaidó, jež je oblíbená na přípravu polévek a krémů. Dýně Yellowgirls F1 je vhodná přímo na Halloween!:) Solor F1 je nejdéle skladovatelná. Stejně jako Hokkaidó vhodná do polévek nebo krémů. SeedsGo nabízí i dýňový barevný mix s názvem kolekce paleta barev :)

Dýně předpěstujte!

Semínka dýně si doma předpěstujte v kelímcích. Zhruba po třech týdnech, v době, kdy se ze semínek pomalu stávají hezké rostlinky, je přesaďte do větších květináčů. Poté v době, kdy už nehrozí žádné mrazíky, je můžete přesadit do záhonků.

V případě, že jste předpěstování nestihli, nevadí. Semínka můžete během května vysít přímo na záhonky. Pokud hrozí ještě nějaké mrazíky, přikryjte na noc rostlinky slámou, aby neumrzly.

Dýně mají rády půdu s dostatkem živin, vláhy a slunečního svitu. Při výsadbě je proto přihnojte. Dýně můžete pěstovat i na kompostu, kde se jim bude dařit obzvláště dobře, ale počítejte s tím, že si z něj vytáhnou většinu živin a kompost pak nebude tak kvalitní pro další použití.

Výsadba

Rostlinky dýní sázejte na záhon v rozestupu zhruba 1 až 2 metry. Pokud vyséváte do záhonu semínka, dávejte je do hloubky 3 až 5 centimetrů.

Pěstování dýní není nijak náročné. Je třeba je pravidelně odlepovat a v případě velkého sucha pravidelně zalévat. Nikdy ale nekropte listy dýně! Začaly by uhnívat. Jakmile začnou dýně dosahovat větší výšky, je vhodné k nim dát oporu, po které se budou plazit a nebudou si navzájem stínit.

A co se sklizně týče…

Dýně se sklízejí na začátku podzimu, když je slupka tvrdá a na stonku se tvoří praskliny. Pozor na první mrazíky! Dýně sklízejte už před nimi – mohlo by dojít k jejich přemrznutí. Sklizené dýně je dobré nechat několik dní dosušit! – Venku na sluníčku nebo například ke kamnům, ale teplota nesmí nikdy přesáhnout 30 °C. V případě, že tuto teplotu při sušení přesáhnete, nedávejte dýně do vlhka. Automaticky by začaly plesnivět.

SeedsGo doporučuje: Ponechejte plodu delší stopku – alespoň 5 cm. Dopomůžete tím k tomu, že se dýně nebude rychle kazit :)