Jedlá semínka

Do budoucna pro Vás plánujeme naskladnit jedlá a zdravá semínka, která jsou vhodná k přímé konzumaci a je možné je použít jako součást sladkých, slaných pokrmů nebo jako posyp na pečivo.

Jedlá semínka jsou všeobecně cenným zdrojem vitamínů, minerálů, omega 3 mastných kyselin a kvalitních tuků. Jedná se o tuk ve formě oleje. Odtud také pochází slunečnicový nebo sezamový olej. Takový tuk je ale pro tělo velmi prospěšný. Obsahuje totiž velmi ceněné polynenasycené mastné kyseliny (PUFA) a konkrétně omega-3 nebo omega-6 polynenasycené kyseliny. Ty mají vliv na hladinu cholesterolu, který trápí drtivou většinu naší populace. Omega-3 a omega-6 mastné kyseliny dokážou hladinu cholesterolu snížit. Tím chrání cévy a jsou tak prevencí proti ateroskleróze. Ateroskleróza vzniká právě díky ukládání tukových látek cholesterolu. Tím dochází k přeměně cévní stěny a vzniku aterosklerotických plátů. Poté k zúžení cévní tepny, snížení její pružnosti a omezení toku krve. Lidské orgány tím pádem nejsou dostatečně okysličeny a velmi rychle dochází k jejich poškození. Ateroskleróza je důvodem jednoho z nejčastějších náhlých onemocnění, infarktem myokardu nebo cévní mozkové příhody.
Semínka dále obsahují i velké množství minerálních látek, které blahodárně působí na naši kůži a pleť.
Semínka jsou také velmi bohatá na vitamíny! Obsahují především vitamín B, který je známým dodavatelem duševní pohody. Potlačuje stres a přináší dobrou náladu. Semínka obsahují i velké množství vlákniny - slouží proti zácpě, jako prevence proti vážným nemocem (rakovina tlustého střeva). Na závěr je třeba se zmínit o fytonutrientech, mezi které patří antioxidanty, flavonoidy nebo fytoestrogeny. Tyto látky pomáhají v boji proti rakovině prsu nebo onemocnění ledvin.

Do budoucna pro Vás plánujeme naskladnit jedlá a zdravá semínka, která jsou vhodná k přímé konzumaci. Je možné je použít jako součást sladkých, slaných pokrmů nebo jako posyp na pečivo:

Lněné semínka jsou známé již od pradávna. Jsou plodem Inu setého, vynikají svým cenným obsahem řady biologicky aktivních látek – Nenasycené mastné kyseliny, lecitin, lingan, inulin, niacin, fytoestrogeny, vitamíny, minerály, enzymy a další.

Konopná semínka vynikají lahodnou oříškovou chutí. Je třeba zdůraznit, že konopná semínka neobsahují omamnou látku THC. Konzumace potravin z nich získaných nepředstavuje v tomto ohledu žádná rizika. Naopak, jsou vhodná pro těhotné i kojící ženy, u dětí pro zdravý vývoj orgánů a prevence poruch pozornosti, pro dospělé, aktivní sportovce, i starší lidi. Konopná semínka urychlují odbourání kyseliny mléčné ze svalů. Obecně platí, že zařazení rostlinných tuků bohatých na EMK a další nenasycené kyseliny do jídelníčku přirozeným způsobem podporuje naše zdraví a tělesný vývoj. Dodávají pružnost a vitalitu buňkám a buněčným membránám, podílejí se na tvorbě buněk v centrální nervové soustavě. Vláknina vyvolává pocit plnosti, využívá se při boji proti obezitě. Konopná mouka neobsahuje lepek, je tedy vhodná k bezlepkové dietě. Pozitivní účinky esenciálních kyselin, vlákniny a bílkovin na lidský organismus a imunitní systém dnes pomáhají lidem trpícím rakovinou, Parkinsonovou chorobou, zakrněním žláz, žlučovými kameny, kožními nemocemi, menstruačními problémy, artritidou, kardiovaskulárními nebo stresovými onemocněními a další.

Slunečnicová semínka jsou lidem ku prospěchu již dlouhou dobu. Slunečnice jsou jedny z prvních rostlin pěstované na území spojených států. Jsou využívány severoameričany již přes pět tisíc let jako zdroj potravy a surovina pro výrobu oleje. Je velice snadné přidat slunečnicová semínka do jakéhokoliv jídla. Přidejte je do teplé, studené cereální snídaně či jogurtu. Můžete je přidat do pomazánek na chleba či do těsta celozrnných koláčků a chleba. 

Dýňová semínka jsou vhodná jako prevence proti zánětům močových cest a prostaty. Jsou bohatá na zinek a vitamin E. Jsou v nich přírodní hormonální látky a další složky, které zpomalují stárnutí a působí proti degenerativním procesům.

* Spoustu jiných semínek ke konzumaci na Vás čeká v dalším článku.