Kdo nepěstuje rajčata, jako by nebyl!

featured_26.jpg
Blíží se léto a k létu patří rajčata!:)

 

Blíží se léto a k létu patří rajčata!:)

Rajčata patří mezi teplomilné rostliny. Vyžadují proto slunné polohy na záhřevných hlinitopísčitých půdách. Na předplodinu nejsou rajčata náročná, měli bychom se ale vyvarovat vysazování po všech lilkovitých rostlinách, tedy po bramborách, paprikách, lilku a především opakovaně po rajčatech.

Vitamín C, který u plodů vyzrálých na slunci dosahuje až 300mg na 1kg. Z dalších vitamínů je významný především provitamin A, vitamin PP, E, ale i B6 a B12. Chuť mají domácí rajčata nesrovnatelnou s vyumělkovanými ,,rajčaty“ v obchodech.

Osivo je nejlepší vysévat do sadbovačů o velikosti buněk 5x5 cm. Možný je také výsev do okenních skleníčků. Po vytvoření třetího listu je ale nutné rostlinky po jedné rozsázet. Optimální teploty pro vývoj sazenic jsou ve dne 18-24 °C a v noci 14–16 °C.

Aby se rostliny nevytahovaly, potřebují přes den dostatek světla! Dobře vyvinutá sadba by měla měřit 20-25 cm. Viditelný základ květenství by měl být patrný na prvním vijanu.

Výsadba sazenic

Na výsadbu do volné půdy je ideální čas po odeznění posledních mrazíků. Konkrétně tedy v druhé polovině května! Neváhejte už ani chvilku :-)

Rostliny není nutné sázet příliš hluboko, kořenový bal by se neměl při výsadbě dostat hlouběji než 10 cm, protože v době výsadby je ještě zem studená.

Rostlina se vysazuje šikmo tak, že zeminou zahrneme ještě asi 10-15 cm lodyhy – rostlina na této části vytvoří další kořenový systém, který později umožní lepší příjem živin a vody. V průběhu vegetace rostlinám pravidelně vyštipujeme boční výhony a jediný hlavní výhon vyvažujeme k opěrné konstrukci.

Pěstování rajčat na balkoně

Pro pěstování v květináčích a truhlících je velmi oblíbený balkon nebo okenní parapety :-) Nejčastější odrůdou pro takovou sadbu jsou cherry rajčátka. Vzhledem k malému vzrůstu těchto rajčátek, bývá jejich pěstování pohodlné a v omezeném prostředí se jim poměrně dobře daří.

Při výsadbě nezapomeňte vysypat dno nádoby drenážní vrstvou, která poslouží k lepšímu odvodu přebytečné vody a provzdušnění kořenového balu.

Pěstování v plastových záhonec je řešením pro dvorky, terasy i balkony. Vzhledem k nízké vrstvě zeminy jsou vhodné pro pěstování tímto způsobem keříčkové odrůdy, a to jak velkoplodé, tak cherry.

 

Pohodlný skleník

Pěstování ve skleníku zaručuje ranější sklizeň a také lepší zdravotní stav rostliny. Ve skleníku jsou rostliny chráněny před výkyvy teplot, jež jsou příčinou obávané plísně bramborové. Při pěstování ve skleníku je však nutné pravidelně větrat, zajistit přístup hmyzu, který pravidelně opylovává květy a zalévat rostliny zásadně ke kořenům tak, abychom nenamočili listy!

Proti růstu plevelů SeedsGo doporučuje pěstovat rajčátka na černé netkané textilii :-)

 

Pro pěstování na klasickém záhoně se doporučuje maximální šířka záhonu 1,5 m pro možnost ošetřit rostliny ze všech stran. Výška záhonu se volí dle možností. Ideální je 80-100 cm.

 

Zábavné pěstování domácích rajčátek přeje

Team SeedsGo