Pěstujte jahody!

featured_31.jpg
Jahody kupované v supermarketu zpravidla ztrácejí na hodnotě!

Jahody jsou nejoblíbenějším letním ovocem. Jahody kupované v supermarketu zpravidla ztrácejí na hodnotě!

V ČR je nespočet dobrých zahradníků. Co ale dělat, když se jahodám prostě nedaří? Výživa půdy je základ! Pěstování jahod není žádná velká věda, je ale třeba dbát na správnou výživu a kvalitu zeminy. Jahodníky vyžadují kvalitní, na živiny bohatou půdu, která bude dostatečně zásobena dusíkem.

Je proto důležité jahodníky přihnojovat kravským hnojem nebo kompostem. Doporučuje se 7kg hnoje na 1m2. Tím nejlepším řešením je zeminu přihnojit několik týdnů před plánovanou výsadbou sazenic a dobře pokypřit.

Jahodníky zpravidla nejvíce uhnívají, jsou-li vysazeny na volné záhony. Výsadba jahod se doporučuje na vyvýšené hrůbky do černé folie, která zakrývá zeminu. Černá barva přitahuje světlo a půda se pod ní pěkně prohřívá, čímž brání výkyvům teplot a rychlému vysoušení. Navíc zjednodušuje okopávání jahod a plody se méně špiní o okolní zeminu.

Podobným řešením je také obložení rostlinek slámou. Vyšší vrstva slámy (cca 6cm) jahody chrání před nedostatkem závlahy či mokrem. Někteří zahrádkáři přikrývají půdu slámou i pod černou folií.

Jahodníky jsou nenáročné také na pravidelnou zálivku. Nejvíce by se měly zalévat v období květenství. Naopak tři dny před sklizní je dobré rostliny zalévat jen mírně.

Jahody sklízejte pravidelně, aby se příliš nevyčerpávaly. Nezapomínejte dbát na odstraňování bočních šlahounů, které rostlině berou sílu. Jahodníky je třeba pravidelně okopávat a vyžadují plné slunce, proto je vysazujte výhradně na slunná stanoviště.

Neděste se, pokud Vás trápí zažloutlé listy. Znamená to, že má jahodník nedostatek minerálů – vápníku, železa a hořčíku. Řešením je pedální draselné hnojivo.

Pokud Vám jahody plesniví, nezapomeňte na chemikálie! Po postřiku se jahody nesmí týden sbírat. Je tedy lepší napadené plody odstranit. Zabráníte tím množení plísně.

Rostliny je třeba preventivně ošetřovat zálivkou s přírodními mikroorganismy, které případné plísně hned po výskytu zahubí. Napadení jahodníku houbou Phytophora cactorum poznáte uhníváním plodů i listů. Tato choroba má mnoho podob a je proto těžké ji včas rozeznat. Obecně se ale vykytuje na vlhkých stanovištích s nižšími teplotami.

Jahody nejsou nijak velkým terčem škůdců. Tím nejznámějším je však květopas. Tento brouk nakousává poupata a ty poté zaschnou a opadají. Květopas napadá rostliny na jaře. Proto své rostliny preventivně chraňte postřiky, které opatrně nanášejte jen do srdíček jahodníků