Poslední čas zasadit meduňku lékařskou

featured_7.jpg
 

Meduňka lékařská je vytrvalá léčivá bylinka, která se těší velké oblibě i v kuchyni. Meduňka lékařská je často pěstována na zahrádkách, balkonech i v květináčích. Roste divoce. Meduňka lékařská má svou charakteristickou vůni limetky nebo citronu. V kuchyni se často přidává do masitých pokrmů, omáček, dezertů nebo nápojů. Meduňka lékařská dokáže snížit i horečku, tlak, nervové napětí, srdeční pulz. Dokáže uklidnit, uspat a zmenšit bolesti při menstruaci.

Pro pěstování meduňky je potřebné velmi slunné prostředí. Chcete-li pěstovat meduňky barevné, pak je potřeba spíše polostín. Na sluníčku jejich barva totiž vybledne. Přes poledne chraňte meduňku před přímým sluncem a větrem.

Meduňka se sází do dobře propustné půdy, ideálně hlinito-písčité a bohaté na živiny. Sázejí se jak sazeničky, tak kvalitní semena meduňky. Naši Meduňku lékařskou sázejte do sponu 50x50 cm. Vysévejte v květnu a počítejte s delší dobou klíčivosti. 

Meduňka potřebuje skutečně dostatečné a pravidelné zalévání odstátou vodou a přihnojování. Země musí být dostatečně vlhká, nikoliv však přemokřená. Špatné zalévání se později projeví poruchou růstu.  Meduňku přihnojujte nejlépe organickým tekutým hnojivem a to jednou za 14 dní.

V případě, že meduňku pěstujete doma, můžete sklízet po celý rok. Venkovní meduňka je připravena pro sklizeň od jara do podzimu. Ideálně, když je sucho, chladno, odpoledne a bez slunce.