Správné klíčení, sázení a péče o semínka!

featured_22.jpg
Spousta z Vás se ptá, jak správně nakličují semínka, jaká je doba klíčivosti, do čeho zasazovat!

Spousta z Vás se ptá, jak správně nakličují semínka, jaká je doba klíčivosti, do čeho zasazovat, či jak se o semínka během klíčení starat.

Pojďme se tedy na tuto problematiku podívat zblízka!

Doba, kdy je třeba zabořit ruce do hlíny je tady!

Pěstujete zeleninubylinky, chili či květiny za oknem nebo na balkoně? Je vhodné si u starších semínek udělat test klíčivosti. Určitý počet semen (25-50) vysejeme do misky na vatu či filtrační papír. Zakryjeme skleněnou miskou popřípadě průhledným sáčkem a udržujeme stálou vlhkost. Do jednoho týdne by měla většina druhů klíčit. V případě, že hodně semínek vůbec nevzejde, měli bychom zvážit nákup semínek nových.

Pro pěstování ve vlastních truhlících nebo velkých květináčích na balkonech a terasách je nutné zvolit vhodné odrůdy, které nepotřebují hluboko zakořenit a nevadí jim příliš těsné prostředí. Je ale třeba poskytnout rostlinám to nejlepší místo, vhodný substrát a také dostatek péče. Zatímco odrůdy rostoucí volně na záhonech dokážou čerpat živiny z okolní půdy, odrůdy vysázené v nádobách takovou možnost nemají. Je tedy potřeba chránit je před škůdci, pravidelně přihnojovat a zalévat.

Hliněné květináče vs. Plastové truhlíky

U obou materiálů nalezneme pozitiva i negativa.  V plastových nádobách hrozí přemokření, kořeny začnou uhnívat a rostlina zajde. Tomu se však můžeme vyhnout. Vysázíme-li rostliny do samozavlažovacích truhlíků. S plastovými truhlíky se dobře manipuluje, jsou lehké a v případě pádu jim nehrozí poničení. Jsou také mnohem levnější než nádoby například z terakoty.

Domácí pěstování je užitečné hned z několika důvodů!

Obecně však, ať už pro pěstování doma v bytě nebo venku na zahrádce, platí tři základní předpoklady pro úspěšné pěstování! Faktory, které Vaše pěstování zásadně ovlivní.

Prvním faktorem je určitě vláha! Semínka se probouzejí k životu ve vlhku. Je tedy třeba čerstvě oseté záhony, truhlíky či kelímky zalévat. Semínka potřebují více vláhy, aby začala klíčit. Tuto nadbytečnou vláhu lze zejména u větších semen (fazole, hrách,  kukuřice) zajistit jejich namočením ve vodě. Namočená semena vyklíčí rychleji!

Máčení trvá přibližně jeden až dva dny. Semena by měla být celou dobu zcela pod vodou. Jde o to, aby nasála vodu a nastartovalo se u nich klíčení. Vysét do země bychom je měli dříve, než klíček prorazí obalem semínka.

Při máčení existuje riziko zničení semen v důsledku nedostatku kyslíku. Je pro to důležité namočená semena občas promíchat, aby se voda prokysličila. Máčení je záludné rovněž v tom, že z namočených semen se do vody uvolňují živiny, které podporují růst potenciálně přítomných bakterií. Abychom množení bakterií omezili, měli bychom vodu alespoň třikrát denně vyměnit za čerstvou. Bakterie mohou způsobit hnití semen.

Máčení patří ke způsobům, jak překonat nedostatek vláhy v čase setby. Někdy je půda vyschlá jen do několika centimetrů pod povrchem, přičemž hlouběji se nachází dostatek vláhy. Namočená semena dokážou protáhnout kořínky suchou půdou do hlubších a vlhčích vrstev. Máčení má proto velký význam zejména za sucha!

 

Druhým významným faktorem pro sázení je teplota. Teplota má zásadní vliv na klíčení semen. Je důležitá zvláště při předpěstování sazeniček. Optimální teplota pro klíčení semen většiny zeleninových druhů se pohybuje v rozmezí 20-30 °C.

Zejména semena teplomilných rostlin potřebují k vyklíčení vyšší teplotu. Semínka rajčat, paprik, lilků či okurek nemusí v únoru či březnu v chladném skleníku s teplotou pod 10 °C vůbec vyklíčit. Potřebují pěkně vyhřáté místečko. Pokud  nemáte ve skleníku alespoň 15°C, je lepší předpěstovat sazeničky těchto teplomilných rostlin doma. Ideálním místem je topení pod oknem orientovaným na jih. Zde budou mít semínka dostatek tepla pro rychlé vyklíčení a mladé rostlinky dostatek světla nezbytného pro fotosyntézu.

Na druhou stranu je třeba podotknout, že některým semenům může teplota nad 25°C uškodit. Například semena salátu dosahují maximální klíčivosti při teplotě 25°C, kdy klíčí během pouhých dvou dnů.  Ovšem nad touto hranicí klíčivost strmě klesá. Semena salátu však klíčí i při pouhých 5°, jen jim to trvá o pár týdnů déle.

 

 

Team SeedsGo Vám přeje zábavné pěstování s lehkostí!:)